تغییرات اندروید استودیو ورژن ۲٫۳

پیش‌نوشت: اگر حوصله ندارید توضیحات اضافی رو بخونید میتونید به آخر پست مراجعه کنید که تغییرات رو لیست کردم.

امروز اندروید استودیو رو به آخرین ورژن خودش آپدیت کردم. ورژن قبلی که استفاده می‌کردم ۲٫۲٫۳ بود. این ورژن ۲٫۳٫۱ هست. از اونجایی که عدد وسط تغییر کرده میشد انتظار تغییرات زیادی رو داشت (نسبت به زمانی که فقط سمت راست‌ترین عدد تغییر میکنه)

البته این تغییرات در ورژن ۲٫۳٫۰ اعمال شده (و نه ۲٫۳٫۱) که من چون اون موقع وسط انجام یک پروژه بودم ترجیح دادم آپدیت رو تا امروز به تاخیر بندازم.

یادمه وقتی اولین ورژن‌های اندروید استودیو اومد خیلی کند بود و پر از ایراد. اولین بار که دانلود و نصب کردم چندین ساعت باهاش کلنجار رفتم تا اینکه شکست خودمو پذیرفتم و برگشتم سراغ اکلیپس. مجددا چند وقت بعد توی استفاده از یک کتابخونه به مشکل برخوردم که فهمیدم بخاطر قدیمی بودنِ اکلیپسم هست برای همین دوباره رفتم سراغ اندروید استودیو ولی بعد از چند ساعتی کلنجار رفتن بیخیال شدم و دست از پا درازتر برگشتم سراغ اکلیپس و ورژن قدیمی‌تر از همون کتابخونه.

تا اینکه یک روزی تصمیم گرفتم هر طور شده اندروید استودیو رو نصب کنم و ازش استفاده کنم. رفتم به سایت رسمی و آخرین نسخه رو دانلود کردم و در کمال تعجب بدون ذره‌ای سختی نصب شد و با سرعت خیلی معقولی شروع به کار کرد. خیلی راحت پروژه‌هامو اضافه می‌کردم و حتی به طور خودکار gradle رو براشون میساخت یا آپدیت میکرد.

چند ماه بعد هم ورژن ۲ اومد که خیلی بهتر شده بود و از اون موقع هر شماره بهبودهایی رو داشته. ولی خاطره چند ماهی که من با بدبختی کامل و فقط بخاطر اینکه اندروید استودیو stable نبود ناچار بودم با اکلیپس قدیمی کار کنم باعث شد همیشه آخرین ورژنِ IDE رو دانلود کنم و سعی کنم تا جای ممکن به راحتی کار کردن با ورژن قدیمی عادت نکنم.

البته این مسئله گاهی مشکلاتی هم درست میکنه. مثلا بعضی کتابخونه‌ها ممکنه کار نکنن یا ورژنی که اومده خیلی stable نباشه و اذیت کنه. ولی من این سختی رو به منافعی که برام میاره ترجیح میدم.

این بار که میخواستم آپدیت کنم در حال استارت زدن یک پروژه بودم و با ترس از اینکه بخاطر مشکلات احتمالیِ بعد از آپدیت از کارم عقب بیفتم، اندروید استودیو رو آپدیت کردم. اما از اولین لحظه‌ای که نسخه جدید بالا اومد فهمیدم که کار درستی کردم. این پست هم برای شماست تا با تغییرات آخرین ورژن android studio آشنا بشید.

Android Studio Version 2.3 New Features

اولین تغییری که دیدم پیام‌ها خیلی مناسب‌تر نمایش داده میشد. قبلا اگر AS میخواست پیامی بده که از چند خط بیشتر بود نوشته بهم می‌ریخت و درست نمیشد روی متن اسکرول کرد. اما الان پیام‌ها خیلی مناسب سمت راست پایین نمایش داده میشه.

 

 تغییرات پالت اندروید استودیو android studio palette changes
پالت در نسخه جدید تغییرات خوبی کرده. هم مرتب‌تر شده و هم آیکون‌های المان‌ها بهتر شدن

نکته بعدی ConstraintLayou بود که اضافه شده بود. اینکه تونستم خیلی زود متوجه اضافه شدن یک ViewGroup بشم به دلیل مرتب‌تر شدن پالت توی این ورژن بود. ConstraintLayou امکانات خیلی جالبی داره که حتما آموزشش رو میذارم. مثلا من همیشه برام سوال بود که چرا اندروید یک view نداره که بشه viewهای مختلف رو با هم align کرد. مثلا بگیم این textview هم ردیفِ لبه‌ی بالایی ImageView قرار بگیره. البته میشد با چندتا لایه تو در تو این کارو کرد ولی مستقیما امکانش نبود.

 

از این به بعد داخل اندروید استودیو میتونیم فرمت‌های مختلف تصویر رو به فرمت WebP تبدیل کنیم. webp یه فرمتیه که هم مثل jpeg بدون کاهش کیفیت عکس رو فشرده می‌کنه(البته بدون کاهش که نمیشه، اما کاهش کیفیت با چشم انسان محسوس نیست) و هم مثل png میشه عکس‌هایی با زمینه شفاف داشت.

android studio favorite palette new version تغییرات ورژن جدید اندروید استودیو پالتامکان بعدی favorite attributes هست. قبلا توی پنل properties در سمت راست Layout Editor میشد یکسری attribute پیش‌فرض مثل ID و layout_width و layout_height رو تغییر داد. اما برای اینکه مثلا src رو از طریق منوی گرافیکی به ImageView اضافه کنید ناچار بودید روی View All Properties کلیک کنید و بعد به دنبال attribute مورد نظر بگردید و اون رو تغییر بدید. اما توی ورژن جدید اندروید استودیو میتونید attribute های پرکابردتون رو به بخش favorite اضافه کنید و راحت‌تر ازشون استفاده کنید.

 

نمیدونم با Android App Link آشنا هستید یا نه. اگر نه نگاهی به این لینک بکنید. توی ورژن جدید خیلی ساده‌تر میتونید یک app link اضافه کنید.

یکی از ویژگی‌های خوب و جدیدترِ اندروید امکان اضافه کردن آیکون‌های متریال بصورت vector هست. اما مشکلی که همیشه وجود داشت این بود که برای پیدا کردن آیکون مورد نظر باید تمام لیست رو بالا و پایین میکردی. اما توی ورژن جدید امکان search آیکون‌های vector بر اساس اسمشون فراهم شده.

به annotationها RestrictTo@ اضافه شده که با استفاده ازش میشه کلاس‌ها، پکیج‌ها و متدهای یک api رو محدود کرد. به VisibleForTesting@ هم یک گزینه otherwise اضافه شده که با استفاده ازش میشه تعیین کرد اگر یک متد برای تست visible نبود visibilityش چه شرایطی داشته باشه.

از جمله تغییرات دیگه بهبودهایی توی instant run و در نظر گرفتن ConstraintLayout به عنوان لایه پیش‌فرض بوده.

لیست تغییرات مهم ورژن ۲٫۳ اندروید استودیو

  1. اضافه شدن ConstraintLayout و قرار گرفتن اون به عنوان لایه پیش‌فرض
  2. امکان تبدیل فرمت‌های مختلف به WebP
  3. اضافه شدن Favorite Attributes به Layout Editor
  4. اضافه کردن wizard مرحله به مرحله برای ساده‌کردن افزودن Android App Link
  5. امکان جستجوی آیکون‌های وکتور متریال بر اساس نام
  6. اضافه شدن annotationـه RestrictTo
  7. نمایش مناسب‌تر پیام‌ها و خطاها در اندروید استودیو

 

پی‌نوشت: برای دانلود آخرین ورژن اندروید استودیو به این لینک مراجعه کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *